Information about of different web hosting plans. Users submitted reviews for inmotion hosting company.

Finalists & Special Award Nominees 2016

Print
Here come the results of the final selection for this year's Vaasa Wildlife festival:

wildlife logo 4v

 

LIST OF FINALISTS 

 

Award Category 1: Natural History

List of Finalists

REF

nr

TITLE / Production year

            

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 COUNTRY

RT

(min)

 

17.

 

 

MAKING AN ANCIENT FOREST – KALKALPEN

2015

 

 

ScienceVision Filmproduction

Rita Schlamberger

Michael Schlamberger

 

AUSTRIA

 

 

52

 

19.

 

 

THE SAGEBRUSH SEA

2015

 

 

Cornell Lab of Ornithology

Marc Dantzker, John Bowman

Tom Swartwout

 

USA

 

52

 

41.

 

THE EVERGLADES

2015

 

 

Wild Tales Productions

Doclights GmbH/NDR Naturfilm/

Zoltan Török, Jan Henriksson

 

   Hungary

       Germany

 

52

 

56.

 

THE WILD WET

2014

 

 

Moritz Katz and Joshua Mayo

 

AUSTRALIA

 

25

 

59.

 

 

NATURE RECLAIMS THE BORDER

2014

 

 

Capricornum Film

Uwe Müller

 

GERMANY

 

44

 

62.

 

VAD KUNSAG-SECRET LIFE OF THE HUNGARIAN PUSZTA

2015

 

 

NatFilm Hungary

Erika Bagladi, Szabolcs Mosonyi

 

hungary

 

52

 

 

64.

 

 

 

CHIEMSEE - A SEA IN BAVARIA

2016

 

 

nautilusfilm GmbH

Bayerischer Rundfunk , WDR, ARTE, ORF Melanie Haft, Jan Haft

 

 

GERMANY

 

 

44

 

65.

 

 

THE GREATER CAUCASUS

2014

 

 

Altayfilm, NDR Naturfilm/Doclights

Henry M Mix, Jörn Röver

 

GERMANY

 

49

 

67.

 

 

THE GREEN HEART OF CROATIA

- AT THE BANKS OF SAVA RIVER

2015

 

 

corvusFilm, arte, hr

Heribert Schöller

 

CROATIA GERMANY

 

52

 

72.

 

 

A GENET'S TALE

2016

 

Planet Alive Films

José Antonio Vallejo, Daniel Vega

 

 

SPAIN

 

50

 

 

 

91.

 

 

 

WILD AUSTRALIA - DESERT OF THE RED KANGAROO

2015

 

Doclights GmbH / NDR Naturfilm; Grospitz & Westphalen Filmproduktion; ARTE, TERRA MATER, WILD FURY and

NATIONAL GEOGRAPHIC WILD

Susanne Lummer, Thoralf Grospitz & Jens Westphalen

 

 

 

GERMANY

 

 

 

46

 

 

177.

 

 

AMERICA'S NATIONAL PARKS-YeLLOWSTONE

2015

 

GULO FILM PRODUCTIONS

Doclights GmbH / NDR Naturfilm; ARTE, TERRA MATER, WILD FURY and NATIONAL GEOGRAPHIC WILD

Oliver Goetzl & Ivo Nörenberg

 

 

GERMANY

 

 

55

 

184.

 

ANTARCTICA - TALES FROM THE END OF THE WORLD

2016

 

 

Marco Polo Film AG

Anneliese Possberg, Annette Scheurich

 

GERMANY

 

52

 

 

190.

 

 

AMUR - ASIA'S AMAZON:

EP.01 - THE FAR EAST

2015

 

TERRA MATER FACTUAL
STUDIOS
, INTERSPOT FILM AND NDR NATURFILM DOCLIGHTS IN ASSOCIATION WITH ARTE FRANCE

Franz Hafner

 

 

AUSTRIA

 

 

50

 

 

193.

 

 

 

OSTRICH - A LIFE ON THE RUN

2015

 

 

TERRA MATER FACTUAL
STUDIOS
PRODUCTION IN CO-PRODUCTION WITH

NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL

Mike Birkhead, Martyn Colbeck

 

 

AUSTRIA

 

 

50

 

 

Award Category 2: Environment & Conservation

List of Finalists

REF

nr

TITLE / Production year

            

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 

COUNTRY

RT

(min)

 

46.

 

WHERE THE ELEPHANT SLEEPS

2016

 

ELEPHANT PICTURES REVOLVER

Brigitte Uttar Kornetzky

 

 

SWITZERLAND

 

99

 

58.

 

 

WILD ALBANIA - IN THE LAND OF THE EAGLE

2015

 

LOOKS Film&TV Produktionen MDR, BR, HR, TOP Channel, Jolly Bar

Gunnar Dedio, Cornelia Volk

 

GERMANY

 

44

 

63.

 

 

MAGICAL MOORS

2015

 

nautilusfilm GmbH

Bayerischer Rundfunk Melanie Haft, Jan Haft

 

GERMANY

 

93

 

76.

 

 

LONELY LAKE

2015

 

Ehsanipictures

Mohammad Ehsani

 

 

IRAN

 

       46

  

102.

 

GAMBLING ON EXTINCTION

2015

 

a & o buero filmproduktion

Real to Reel Productions

Tristan Chytroschek/Anne Pick, Jakob Kneser

 

GERMANY CANADA

 

 

52

 

136

 

Atlantic

2016

 

 

Risteard O Domhnaill

 

IRELAND

 

75

 

143

 

MOVING TO LIVE!

2015

 

 

Marco Tessaro

 

ITALY

 

31

 

151

 

SHEPHERDS

2016

 

 

Paolo Casalis

 

ITALY

 

30

 

170.

 

THROUGH THE THICK

2016

 

Nino Leitner, Nic Divischek

 

AUSTRIA

 

14

 

187.

 

The Moose Detective

2015

 

Doclights GmbH

Heiko De Groot

 

GERMANY

 

53

 

199.

 

SOUL OF THE ELEPHANT

2015

 

WILDLIFE FILMS, THIRTEEN

PRODUCTIONS LLC IN CO-PRODUCTION WITH TERRA MATER FACTUAL STUDIOS IN ASSOCIATION WITH FRANCE TÉLÉVISIONS

Beverly and Dereck Joubert

 

 

 

AUSTRIA

 

 

 

50

 

201.

 

GIRAFFE – UP HIGH AND PERSONAL

2015

 

 

TERRA MATER FACTUAL
STUDIOS
IN CO-PRODUCTION WITH

NATIONAL GEOGRAPHIC CHANNEL

Herbert Ostwald

 

 

 

AUSTRIA

 

 

 

50

 

202.

 

PLANET PARROT

2014

 

 

A HUMBLE BEE FILMS PRODUCTION FOR TERRA MATER FACTUAL
STUDIOS
GMBH

Matt Hamilton

 

 

AUSTRIA

 

 

50

 

209.

 

PASSION FOR PLANET

2016

 

ARE U HAPPY FILMS GmbH

Werner Schuessler

 

 

GERMANY

 

 

104

 

Award Category 3: Nordic

List of Finalists

REF

nr

TITLE / Production year

            

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 COUNTRY

RT

(min)

 

23.

 

TAIGA WINDS

2015

 

 

Pitlane Oy / Pitlanemedia films

Kai Kuntola

 

FINLAND

 

59

 

44.

 

THE LIFE AROUND THE SAGUARO
2015

 

 

Arrow Pictures

Rickard Johansson, Lina Pihl

 

 

SWEDEN

 

9

 

51.

 

 

JUKAJOKI

2015

 

 

PrettyGoodProductions

Tom Miller, Nuin-Tara Key,

Tero & Kaisu Mustonen

 

USA/FINLAND

 

55

 

159

 

VAMIZI - CRADLE OF CORAL

2016

 

 

Maryanne Culpepper

Matias Klum

 

SWEDEN

 

52

 

164.

 

MAGIC OF THE WILDERNESS: Ep. 2 OULANKA AND PAANAJÄRVI - THE HEALING POWER OF NATURE

2015

 

DOCART, YLE

Petteri Saario, Tiina Saario

 

 

FINLAND

 

28

 

174.

 

THE CRANE TARN

2016

 

Björn Obenious

 

SWEDEN

 

29

 

176.

 

TALE OF A LAKE

2015

 

 

MRP Matila Röhr Productions

Marko Röhr, Kim Saarniluoto

 

FINLAND

 

76

 

213.

 

THE REINDEER BELONG TO THE WIND

2016

 

 

Päivi Kapiainen-Heiskanen

 

 

FINLAND

 

39

 

Award Category 4: Short ( < 20min )

List of Finalists

REF

nr

TITLE / Production year

            

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 COUNTRY

RT

(min)

 

32.

 

PANGOLINS IN PERIL- A STORY OF RARE SCALES

2016

 

Usman Ijaz

Muhammad Ali Ijaz, WWF-Pakistan

 

 

PAKISTAN

 

15

 

78.

 

 

SKY IS NOT EMPTY

2015

 

Mitra Roohimanesh

Yaser Talebi

 

iran

 

15

 

83.

 

 

ICELAND CONTRAST

2016

 

 

DronArt

Sebastien Duhem

 

FRANCE

 

6

 

84.

 

 

THE DRILLS OF AFI MOUNTAIN

2015

 

Tom Richards

 

UNITED KINGDOM

 

11

 

86.

 

 

WHALE AWARE

2015

 

Lauren Gilberson

 

USA

 

8

 

90.

 

 

WOMEN OF THE FOREST

2016

 

PATH Foundation Philippines, Inc. Inshallah Montero

 

PHILLIPINES

 

15

 

93.

 

SEEDS

2015

 

 

Marcelo Engster

 

BRAZIL

 

12

 

127.

 

BATWA

2015

 

Rupert Shanks

 

UNITED KINGDOM

 

10

 

139.

 

MICROWORLD IN A BALCONY

2016

 

 

Gabriel Jaime Escobar Hern

 

COLOMBIA

 

7

 

141.

 

MICROSCULPTURE

2016

 

 

Tanya Cochrane

 

UNITED KINGDOM

 

6

 

160.

 

FARMING IN 2020

2015

 

NUR Film Group

Miriam Steen

 

 

GERMANY

 

2

 

161.

 

PATHWAYS TO COEXISTENCE

2015

 

 

Richard Hughes

 

UNITED KINGDOM

 

19

 

185.

 

THE PRIVATE LIVES OF SALMON
2015

 

 

Liz McKenzie

 

USA

 

6

 

208.

 

CAN WE SAVE THE FROG PRINCE?

2016

 

 

Garrett and Garrett/HARCC

Jonathan Kolby, Katie Garrett

 

UK/USA/

HONDURAS

 

13

 

211.

 

Bucket Lake

2015

 

 

Sven Bohde

 

GERMANY

 

16

 

Award Category 5: Science

List of Finalists

REF

nr

TITLE / Production year

            

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 

COUNTRY

RT

(min)

 

66.

 

 

RAIN FOREST PHARMACY - MEDICINE FROM THE JUNGLE

2016

 

Axel Friedrich, Eva Demmler

Steffen Bayer, Jörg Seibold

 

 

GERMANY

 

44

 

 

95.

 

WHY ARE BEES DYING?

2014

 

SWR Suedwestrundfunk

Christoph Würzburger

 

 

GERMANY

 

44

 

155.

 

GAIA · THE BIG MOTHER

2016

 

 

Xavier Berenguer

 

SPAIN

 

48

  

203.

  

DAVID ATTENBOROUGH’S LIGHT ON EARTH

2016

 

 

TERRA MATER FACTUAL
STUDIOS
/AMMONITE FILMS

in co-production

with CURIOSITYSTREAM

in association with

BBC UKTV and ABC Australia

Martin Dohrn, Joe Loncraine

 

AUSTRIA

 

51

 

205.

  

SECRETS OF THE HIVE

2014

 

TERRA MATER FACTUAL
STUDIOS
GMBH AND TAGLICHT MEDIA FILM- UND FERNSEHPRODUKTION GMBH IN ASSOCIATION WITH

SNI/SI NETWORKS L.L.C.

Bernd Wilting Linda Goldman,

Andrea Gastgeb, Sabine Holzer

directed by Dennis Wells 

 

 

AUSTRIA

 

 

50

 

207.

  

EYES OF THE ATACAMA

2015

 

TERRA MATER FACTUAL
STUDIOS

Ivo Filatsch, Sabine Holzer, Annette and Klaus Scheurich

 

  

AUSTRIA

 

52

 

206.

 

THE METEOR MENACE

2013

 

TERRA MATER FACTUAL
STUDIOS
Andrea Gastgeb, Sabine

Holzer, Ivo Filatsch

 

AUSTRIA

 

52

 

wildlife logo 4v

 

VIII INTERNATIONAL NATURE FILM COMPETITION

SPECIAL AWARD NOMINEES

 

SPECIAL AWARD 1: BEST ANIMATION FILM

LIST OF NOMINEES

 

REF

nr

 

TITLE

Production year

 

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 

COUNTRY

RT

(min)

 

2.

 

Sval&Bard - 10 rules to survive in the Arctic

2015

 

Daniele Di Domenico, Marco Falatti, Giacomo Agnetti, Gianluca Lo Presti

 

 

NORWAY

 

18

 

109.

 

KOALA PARK

2015

 

 

Rafael Nogueira Figueiredo

 

BRAZIL

 

3

 

113.

 

EVERY DROP COUNTS...

2016

 

 

Dhimant Vyas

 

INDIA

 

2

 

114.

 

ROBINSON'S DREAM

2015

 

 

Sebastian Noguera

 

VENEZUELA

 

12

 

116.

 

MUIR

2015

 

 

Chandler Ellison

 

UNITED STATES

 

4

 

120.

 

 

THE WIND SUDDENLY

2016

 

 

Edris Samani

 

IRAN

 

8

 

126

 

LAST DAY OF WAR

2016

 

 

Dima Fedotof

 

RUSSIAN FEDERATION

 

7

 

175.

 

AQUIESCENCE

2016

 

 

Fierrany Halita

 

INDONESIA

 

8

 

180.

 

AS THE RIVER FLOWS

2016

 

 

LITTLE FLUFFY CLOUDS

Jerry van de Beek , Betsy De Fries

 

USA

 

3

 

214.

 

Insustentarte

2015

 

 

Márcia Deretti, Thiago Ottoni

 

BRAZIL

 

4

 

SPECIAL AWARD 2: BEST ENERGY FILM

LIST OF NOMINEES

REF

nr

TITLE / Production year

            

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 

COUNTRY

RT

(min)

 

 

1.

  

SOLAR IMPULSE ACROSS AMERICA

2015

 

GEDEON PROGRAMMES

Stéphane Milliere, Eric Beaufils, Mathieu Czernichow

  

FRANCE

 

       52

 
27.

 

LUCENS

2015

 

 

nadasdy film

Nicolas Burlet, Marcel Barelli

 

 

SWITZERLAND

 

7

 

81.

 

 

IMPERATIVE SHIFT - FUKUSHIMA, TIP OF THE ICEBERG

2015

 

 

Yoko Kubota

 

USA /JAPAN

 

14

 

101.

 

AN EYE OPENER FOR ALTERNATIVE SOURCE OF ENERGY

2016

 

 

ECO RELIEF

Noumbissi Tenku, John Njabi

 

 

CAMEROON

 

11

 

105.

 

ERKKI KALMARI - THE PIONEER IN DISTRIBUTED

BIO-GAS PRODUCTION

2015

 

Creator's Fingerprints

Jukka Seppälä

 

FINLAND

 

36

 

131

 

TESLA

2016

 

Kamen Sway

 

UNITED STATES

 

11

 

 

SPECIAL AWARD 3: BEST UNDERWATER

LIST OF NOMINEES

REF

nr

TITLE / Production year

            

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 COUNTRY

RT

(min)

 

43.

 

THE COMEBACK OF THE GROUPER

2015

 

Ecodiving SubMedia Productions

Ronald Faber

 

NETHERLANDS

 

10

 

49.

 

RED SEA REEF RELICTS

2015

 

Submarines Foundation

Edward Snijders

 

NETHERLANDS

 

26

 

 

50.

 

REVOLUTION

2015

 

 

Sharkwater Films

Rob Stewart, Gus Van Sant

Sandy Campbell

 

CANADA

 

82

 

53.

 

THE SEA OF LIFE

2015

 

TakeAwayFilms

Daniel Rodriguez, Monica Gonzalez

 

 

SPAINCanaria Islands Logo

 

52

 

137.

 

THE LAST SEA TREASURE

2016

 

Bluebottle Films
Danielle Ryan & James Sherwood

 

AUSTRALIA

 

20

 

144.

 

THE NEED TO FEED : INVERTEBRATES

2016

 

 

Danny Van Belle

 

BELGIUM

 

27

 

145.

 

LIFE & LIGHT: IN THE MIDDLE OF THE OCEAN

2015

 

 

Maria Cristina Ramasco

 

UNITED KINGDOM

 

13

 

149.

 

BENEATH WALLACE'S LINE

2015

 

Nicholas Dean, Cheryl Dean

 

UNITED STATES

 

15

 

181.

 

WE LIVE UNDERWATER
2015

 

Hendrik S. Schmitt
Claudia Schmitt

 

GERMANY

 

7

 

 

 

 

 

SPECIAL AWARD 4: BEST NEWCOMER (FIRST TIME FILMMAKER)


LIST OF NOMINEES

REF

nr

TITLE / Production year

  

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 

COUNTRY

RT

(min)

 

9.

 

 

BAOBABS BETWEEN LAND AND SEA

2015

 

Cyrille Cornu

 

 

FRANCE / MADAGASCAR

 

 

55

 

38.

 

GENESIS – MONSOON FEATHERS

2015

 

 

National College of Arts-Lahore

Shayan Gill

 

 

PAKISTAN

 

13

 

 

52.

 

 

FOUR MEN AND A DOG - THE FINNISH LINE

2016

 

 

Mark Jeffreys, Isaac Allen

 

 

UK/FINLAND

 

40

 

120.

 

COLOURFUL LUNCH STRATEGIES

2014

 

 

Isabella Bollini

 

ITALY

 

11

 

80.

 

 

                                  GOLDEN GENES

2016

 

 

LucFilm

Ursula Hansbauer, Clemens Stachel, Wolfgang Konrad

 

AUSTRIA

 

90

 

87.

 

 

BIRDS OF NARSINH TALAV

2015

 

Weaver films

Vijay Kathad, Umesh Kathad, Naresh Gohel

 

INDIA

 

20

 

104.

 

ONCE UPON A PEATLAND

2014

 

 

Céline Malèvre

 

FRANCE

 

32

 

158.

 

FLYING RAINBOW

2016

 

 

Vishal Jadhav

 

INDIA

 

49

 

148.

 

ESSENCE - LIVING IN BALANCE

2015

 

 

Herman Marynissen

 

BELGIUM

 

40

 

172.

 

BASTION OF THE GIANTS

2015

 

 

BRAVE AGE FILMS

Sumesh Lekhi, Rashmi Lekhi

 

 

INDIA

 

60

 

173.

 

SAVAGES IN FOREIGN LANDS

2015

 

 

Raphael Biss

 

UNITED

KINGDOM

 

54

 

SPECIAL AWARD 5: BEST ETHNOGRAPHIC (MAN & NATURE)

LIST OF NOMINEES

 

REF

nr

 

TITLE / Production year   

 

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DIRECTOR

 

COUNTRY

RT

(min)

 

7.

 

WASTE AFRICA

2013

 

THE OPEN REEL

Matteo Lena

 

ITALY/GHANA

 

33

 

16.

 

THE PLATFORM

2014 

 

Greenpeace Russia

Oleg Yasakov

 

RUSSIA

 

63

 
24.

 

 

LIFE ON THE MOTHER RIVER

2015

 

Vesilind

Remek Meel

 

 

ESTONIA

 

 

57

 

 

28.

 

Green Patrol in Action - S.O.S. Halkidiki

Until the Last Drop of Blood

2015

 

Green Patrol in Action

Goran Vukcevic, Ruža Helać

 

SERBIA

 

28

 

33.

 

EXTRAORDINARY PEOPLE

2015

 

MEDYA TON

Nurdan Tekeoglu, Orhan Tekeoglu

 

 

TURKEY

 

45

 

 

40.

 

 

NEPAL EARTHQUAKE HEROES, SURVIVORS AND MIRACLES

2015

 

 

Shine Media Pvt. Ltd

Ganesh Panday, Sharada Gaire

 

 

 

NEPAL

 

 

46

 

57.

 

WINGS OF HOPE

2015

 

Belize Foundation for Research and Environmental Education

Jacob Marlin Richard & Carol Foster

 

BELIZE

 

22

 

73.

                                        

No. 40 RAIN

2016

 

Venu Nair

 

             INDIA

 

48

 

79.

 

 

DAUGHTER OF THE LAKE

2015

 

Guarango Film & Video

Ernesto Cabellos Damián

 

PERU/BOLIVIA

 

83

 

98.

 

NDZOU ELEPHANT CAMP

2015

 

Eyes of the World Films

Denise Dragiewicz,  Marc Dragiewicz

 

MOZAMBIQUE

 

17

 

128.

 

PUT YOUR WINGS UP IN THE AIR

2016

 

TZSM Production

Zsolt Marcell Toth

 

HUNGARY

 

26

 

147.

 

AFRICAN NOSTALGIA

2016

 

Roberto Dall'Angelo, Valter Torri

 

ITALY

 

52

 

168.

 

LIVING WITH FIRE

2016

 

Claire M. Andreae

 

USA

 

15

 

217.

 

MAISHA: A NEW LIFE OUTSIDE THE MINES

2015

 

Cristina Duranti Bernhard Warner

 

ITALY

 

28

 Congratulations!

 

 

SPECIAL AWARD 4: BEST NEWCOMER (FIRST TIME FILMMAKER)

 

REF

nr

TITLE / Production year

            

PRODUCTION ORGANIZATION

PRODUCER / DRECTOR

 

COUNTRY

RT

(min)

 

9.

 

 

BAOBABS BETWEEN LAND AND SEA

2015

 

Cyrille Cornu

 

 

FRANCE / MADAGASCAR

 

 

55

 

38.

 

GENESIS – MONSOON FEATHERS

2015

 

 

National College of Arts-Lahore

Shayan Gill

 

 

PAKISTAN

 

13

 

 

52.

 

 

FOUR MEN AND A DOG - THE FINNISH LINE

2016

 

 

Mark Jeffreys, Isaac Allen

 

 

UK/FINLAND

 

40

 

120.

 

COLOURFUL LUNCH STRATEGIES

2014

 

 

Isabella Bollini

 

ITALY

 

11

 

80.

 

 

                             GOLDEN GENES

2016

 

 

LucFilm

Ursula Hansbauer, Clemens Stachel, Wolfgang Konrad

 

AUSTRIA

 

90

 

87.

 

 

BIRDS OF NARSINH TALAV

2015

 

Weaver films

Vijay Kathad, Umesh Kathad, Naresh Gohel

 

INDIA

 

20

 

104.

 

ONCE UPON A PEATLAND

2014

 

 

Céline Malèvre

 

FRANCE

 

32

 

158.

 

FLYING RAINBOW

2016

 

 

Vishal Jadhav

 

INDIA

 

49

 

148.

 

ESSENCE - LIVING IN BALANCE

2015

 

 

Herman Marynissen

 

BELGIUM

 

40

 

172.

 

BASTION OF THE GIANTS

2015

 

 

BRAVE AGE FILMS

Sumesh Lekhi, Rashmi Lekhi

 

 

INDIA

 

60

 

173.

 

SAVAGES IN FOREIGN LANDS

2015

 

 

Raphael Biss

 

UNITED

KINGDOM

 

54

Medicinfel kan hända var som helst, men kunskap är ditt bästa försvar. Om mannen verkligen lider av erektil dysfunktion, ska en apotek konsulteras. Viagra är ett läkemedel som används för att behandla övriga problem. Vad måste man betrakta om "viagra generisk"? Kanske vet du redan om det. Många läkemedel används för att behandla oförmåga att behålla erektion. Ofta när folk tänker på onlineapotek, menar de . En vetenskaplig granskning om visar att mänens vanligaste kön problem är erektil dysfunction. Några män som tar streetdroger som amfetamin finner det förvirrande att stöd erektion och vända sig till erektions dysfunktionsmedicin för en tillfällig lösning. Så om du upplever kön problem är det viktigt att en kvalificerad sexterapeut genast får en fullständig fysisk testning.

Find us on

fblogo

ytlogo

Visitors



Today: 1
Total: 232802

Finland 32.9%
United States 20.7%
Australia 5.6%
Spain 4.8%
Germany 4.4%


Search

Joomla visitor tracking and live stats

Copyright © 2014 Wildlife Vaasa. All Rights Reserved. | Site created by Lena Karlsson | All images published with owners approval.

Joomla 2.5 Templates designed by Textildruck